Loading...

 
ورود كاربران
آتلیه بانوان

فیش حقوقی آموزش و پرورش منوجان
منوي اصلي
16-image-check.png صفحه اصلی
16-square-red.png حساب كاربري
16-square-red.png گالري عکس
16-square-red.png انجمنهای گفتگو
16-square-red.png جستجو در سايت
16-square-red.png وبلاگ كاربران
16-square-red.png چت روم
16-square-red.png چت روم شماره 2
16-square-red.png پخش موزيک
16-square-red.png نیازمندیها
16-square-red.png ليست اعضا
16-square-red.png تماس با ما
16-square-red.png نقشه سايت
16-square-red.png نظرات و پيشنهادات
16-square-red.png مقالات
16-square-red.png معرفي به دوستان
16-square-green.png تست هوش
16-square-green.png لطيفه ، طنز ،اس ام اس
16-square-green.png فال حافظ
16-square-green.png استخاره با قرآن
16-square-red.png پخش زنده کانالهای تلویزیونی و رادیویی
16-square-red.png قوانين و مقررات
16-square-red.png وبلاگهای منوجان(تایید شده)

16-square-red-add.png اخبار و مقالات
16-square-red.png موضوعات
16-square-red.png صندوق نامه
16-square-red.png اخبار
16-square-red.png اخبار ایران و جهان
16-square-red.png آرشيو اخبار
16-square-red.png جستجو در اخبار
16-square-red.png ارسال خبر

16-square-green-add.png دانلوديها و لينكها
16-square-green.png دريافت فايل
16-square-green.png پيوندهاي وب
گالری تصاویر
ضرب المثل روز
روز اگر عقل را بخرند و بفروشند ، ما به تصور اين كه زيادي داريم فروشنده خواهيم بود . حجازي
آمار بازديد از سايت
بازديدهاي اخير:
  • امروز: 1,042
  • ديروز: 3,620
  • گرايش:  

سال:
  • ۱۳۹۱: 794,213
  • ۱۳۹۲: 1,005,018
  • ۱۳۹۳: 2,248,023
  • ۱۳۹۴: 1,305,166
  • ۱۳۹۵: 1,165,083
  • ۱۳۹۶: 350,830
  • جمع كل: 6,868,343

ميانگين:
  • هر ساعت:157
  • روزانه: 3,757
  • ماهانه: 114,268
  • سالانه: 1,371,201

اخبار ویژه :   

امروز : جمعه، ۴ فروردین، ۱۳۹۶
شما عضو نيستيد، لطفا براي دسترسي کامل هم اکنون ثبت نام نماييد.
بیو گرافی غلامحسین نظری

(گفتگوی رودبار زمین با غلامحسین نظری)

****************************************

گفتگو با غلامحسين نظري نوازنده و خواننده مطرح جنوبي

امروز كسي نيست كه در شهرستانهاي جنوبي استان غلامحسين نظري هنرمند رودباري اهل منوجان كه نوازنده ي چنگ نواهاي محلي است نشناسد .با وي گفتگواي انجام داده كه با وي بيشتر آشنا شويم.

از كودكي شروع كنيم واصلا چه اتفاقي افتاد كه شما به موسيقي چنگ روي آورديد؟ در آذر ماه 1359 و در خانواده اي كشاورز و مذهبي متولد شدم. در همان دوران كودكي بود كه شخصي از همين اهالي منوجان روي زمين پدرم كار ميكرد كه هر وقت فرصتي بدست مي آورد يك چنگ قوطي داشت كه بسيار زيبا مي نواخت از او خوشم مي اومد و احساس ميكردم با اين چنگ كه او ميزند آرامش به من دست مي دهد. هميشه نگاه دستهايش مي كردم تا اينكه به زودي ياد گرفتم او خيلي مهربان بود يك چنگ قوطي براي من ساخت كه اولين چنگ من بود آن وقت سال 69 و كلاس چهارم دبستان بودم .

آن زمان بزرگترين آرزوي شما چه بود؟ مي دانيد كه درمحمد نوازنده از بزرگان موسيقي چنگ است او در منوجان زندگي مي كرد هميشه آرزو مي كردم كه روزي مثل درمحمد نوازنده بتوانم چنگ بزنم و درمحمد بگويد آفرين.

سر انجام آفرين را از درمحمد گرفتيد؟ بله ولي ديگر درمحمد خيلي پير و ناتوان شده بود.

  الان بزرگترين آرزوي شما در عرصه هنر چيست؟ موسيقي رودبار زمين جايگاه را در كشورمان پيدا كندو همين كه آهنگ آن در هر كجاي كشور بلند شود با نام رودبار زمين بشناسند و آوازه اش در جهان بپيچد آَگاهتر بگويم اينكه هر گاه نامي از بندرعباس در فيلمي برده شود يا آثاري از آن جا نشان داده مي شود و همراه تصوير موسيقي بندري پخش مي شود، خراسان موسيقي خراساني ، لرستان موسيقي لري ، كردستان موسيقي كردي همين طور است . اما اگر در همين صدا و سيماي استاني ما فيلمي از شهرهاي ما نشان بدهد چه موسيقي پخش مي شود؟ همه ي اينها بستگي و بر آمده از تلاشها و چگونگي كارهاي ما است و گر نه ديگران هيچ تقصيري ندارند.

شما به عنوان نوازنده چنگ از زندگي تان راضي هستيد؟ در زندگي بله اما در هنر موسيقي نه چون كه فكر مي كنم در اول راه هستم در حالي كه راه درازي در پيش دارم .

مهمترين برنامه هاي شما در آينده كدامند؟ در موسيقي محلي تحقيقات بيشتري داشته باشم تا گونه هاي اصيل آن پيدا كرده و چنگ را به صورت نت در بيارم. چون نت زبان بين المللي موسيقي است و اين آغازي براي شناسندن موسيقي ما به جهانيان است رسانه هاي مدرن امروزي كره زمين را خيلي كوچك كرده و مردم را بهم نزديك تر نموده اگر قدمي را اندكي محكم برداري صدايش را مردم همه جهان مي شنوند.

شما كه هنوز مجرد هستيد فكر مي كنيد همسر آينده شما بايد چه ويژگيهايي داشته باشد؟ در خواسته ها و داشته هاي زندگي مشتركمان همزبان و همدل باشيم از هدفها و آرزوهاي هنري كه دارم درك صحيحي  داشته و ياري گر من باشد.

اهل مطالعه هم هستيد؟ بله چه نوع كتابهايي بيشتر مي خوانيد؟ كتابهاي روانشناسي و تاريخ موسيقي. مطالعه تا چه اندازه ميتواند تأثير در پيشرفت هاي يك نوازنده چنگ داشته باشد؟ ميتواند در بهتر استفاده كردن از هنر خود و چگونگي ارتباط با مخاطبين و افزايش دانستني هاي لازم براي يك هنرمند تأثير گذار باشد.

چرا در فرهنگ رودباري به نوازنده ي چنگ پهلوان مي گويند؟  همان گونه كه مولفه هاي بسياري از فرهنگ رودباري از جمله گويش مردم ريشه در دوران باستان دارد اين هم نامواژه اي مانده از روزگار اشكانيان است . مي دانيد كه سرودهاي پهلوي كه بيشتر حماسي بودند آغاز آنها از روزگار اشكانيان بوده و از انجايي كه نوازندگان چنگ در رودبار و بلوچستان بيشتر آهنگها ي حماسي و سرودهاي پهلواني مي خوانده اند و چنگنوازي كه در اين باره به مرتبه استادي برسد «« پهلوان »» مي گويند.

شما بيشتر آثار كدام يك از نوازندگان چنگ محلي را مي پسنديد؟ با تمامي توانمنديهايي كه روانشاد پهلوان پير بخش نور علي و مهارتهايي كه شعبان پهلوان در نواختن چنگ داشتند من بيشتر به كارهاي پهلوان در محمد نوازنده علاقمندم .

از حضور خود در جشنواره هاي موسيقي نواحي كشور به ويژه در تهران بگوييد؟ خوب گروه ما كه نامش «« آواي چنگ »» است تاكنون در جشنواره هاي مختلفي در كشور حضور يافته كه مهمترين آنها جشنواره موسيقي بين المللي دهه فجر در تهران بود گروههاي بسيار زيادي از كشورهاي ديگر و حوزه هاي فرهنگي كشورمان در رشته هاي موسيقي پاپ محلي و كلاسيك حضور داشتند كه در بخش موسيقي محلي با همراهي دوستان همگروه عالي درخشيديم و جايزه ويژه جشنواره را صاحب شديم كه موفقيتي بزرگ براي موسيقي رودبار بود.

با توجه به اجراهاي متعدد و سابقه چندين ساله و مهمتر از همه استقبال بسيار عالي مردم حتي در استانهاي همجوار هرمزگان و بلوچستان چرا كاست منتشر نمي كنيد؟ داشتن مشكلاتي چون نبود اسپانسر مالي كه با توجه به هزينه هاي گزاف استوديو اين روزها حمايت مالي در اين باره كمتر اتفاق مي افتد. ساله گذشته خيلي زحمت كشيديم وقت زيادي هم روي اين كار و نزديك به دو ميليون تومان هزينه كرديم اما نداشتن اسپانسر مالي سرانجام به صورت رايگان روانه بازار كرديم كه بدست مردم برسد البته بگويم پيش از اين دو مجموعه كار در البوم هاي كويرانه 2 و 3 با همياري و تلاش دوست هنرمند و دلسوز موسيقي محلي كرمان فواد توحيدي تهيه گرديد و روانه بازار شد كه اسپانسر اين دو البوم حوزه هنري بود.

فكر ميكنيد چه چيزي باعث كسادي موسيقي محلي مي شود؟ تا حدودي تبليغات گسترده موسيقي پاپ و گرايش جوانان به آن و از اين سو هم كم توجهي مسئولين به موسيقي محلي البته اين كم توجهي در عمل و گرنه در شعار كه خيلي عالي است به خاطر كمبود تبليغات جانبي و گسترش ندادن كارهاي صحنه اي كه ما بايد با بالا بردن كيفيت كار و ارائه جذابيت آن ارزش نهادن خود به موسيقي سنتي ثابت كنيم.

شنيده ايم افرادي هستند كه با انتقاد از شما مي گويند غلامحسين نظري در پي مشهور شدن تغيير بسيار كرده است و آن سادگي و خوش اخلاقي سالها پيش را ندارد؟ بله تغيير بسياري كرده ام و پيداست كه با گذشت زمان با تجربه تر شده ام اما فكر نمي كنم آن اخلاق خود را از دست داده باشم و شايد  انتظاراتي كه دوستان داشته اند برايم واقعا امكان پذير نبوده و اما بايد دوستان بدانند كه اولويت كارهاي من عرضه موسيقي سالم سنتي رودباري با كيفيتي بهتر خدمت به خود آنان و مردم اين سرزمين است كه اصل ارزش نهادن و گرامي داشتن موسيقي بومي است . كه داشتن همه ي اينها مستلزم توانا بودن من در چگونگي هاي عرضه اين هنر است .

براي سالهاي جديد چه برنامه هاي در دست تهيه داريد؟ تهيه البوم جديد با اشعاري از شاعران خوش ذوق بومي سرايي چون رضا دال كه هم اكنون در مرحله آهنگ آن هستيم كه تلاش مي كنيم بسيار متفاوت با گذشته باشد.

شنيده ايم مدتهاست در كلاسهاي آموزش عملي موسيقي شركت مي كنيد مي شود توضيحي در اين باره بدهيد؟ الان حدود شش ماه است كه در شهر كرمان نزد استاد آرش صفايي دوره ي كمانچه نوازي و دوره ي سولفج نزد استاد سعيد عامري آموزش مي بينم .

تلخ ترين خاطره شما را مي خواهيم بشنويم ؟تعصب ورزي كه خانواده ي مذهبي من در مخالفت با موسيقي و چنگ نوازي داشتند كه پدرم با تمام توان مانع من مي شد همان دوران بچگي را مي گويم كه چه بسيار دفعاتي تنبيه شدم. شايد باورش سخت باشد كه روي هم رفته نزديك به 20 ساز من در تنور سوزانده شد. و در سالهاي اخير هم در جلسه اي بودم تا نوبت اجراي موسيقي رسيد و من خوشحال آماده نواختن چنگ شدم كه يكباره مسئولين از جا بلند شدند و سالن را ترك كردند اين براي من خيلي زجر آور بود و تلخ ترين خاطره ي هنري من شد.

شيرين ترين خاطره هنري؟ جايي براي اجرا رفته بودم در حال نواختن موسيقي پاپ شديم كه يك بچه 9-8 ساله نزد من آمده و خواهش كرد كه پاپ را قطع و چنگ بنوازم آن آغازي براي اميدواري بيشتر من شد.

                              

 ..: desiger by mehdi etemadi :.. Email:info@manoojan.com
درج مطالب دراین سایت به منزله تائید یا تکذیب آن مطالب نمیباشد و فقط جنبه اطلاع رسانی دارد
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شرکت مینو جهان میباشد

Powered By Arya Portal 3.4 ::-:: Copyright © 2007 by AryaPortal.com